Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto go wziąć?

Spis treści

Rozwód z orzeczeniem o winie to jeden z najlepszych patentów na uzyskanie wysokich alimentów. W jego trakcie sąd orzeka, który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozpad tej relacji. Spektrum walorów tej odmiany rozwodu jest bardzo szerokie, co wpływa na rosnącą popularność wspomnianej metody. Co warto o niej wiedzieć i jak najlepiej przygotować się do rozwodu?

Od czego zacząć przy rozwodzie?

Rozwód to zawsze bardzo trudne przeżycie, które zostawia poważny ślad na naszej psychice. Zakończenie relacji z osobą, która była dla nas szczególnie ważna, nigdy nie zalicza się do prostych wyzwań, jednak aby osiągnąć zamierzony skutek, trzeba pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach. Rozpoczęcie przygotowań do rozwodu powinno obejmować sporządzenie oraz wniesienie pozwu o rozwód do sądu. Warto pamiętać, by pozew wypełnić bardzo skrupulatnie, ponieważ potencjalne pomyłki mogą przynieść niechciane reperkusje. Aby pozew zrobił dobre wrażenie, warto dodać do niego dodatkowe żądania, takie jak obowiązek sprawowania opieki nad potomkami czy alimenty. Dzięki temu uzyskanie rozwodu powinno być bardziej prawdopodobne. W pozwie istotną rolę odgrywają także argumenty, którymi popieramy chęć zakończenia związku z drugą osobą – mogą one okazać się kluczowe podczas podejmowania decyzji przez sąd.

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Rozwodom zawsze towarzyszą silne emocje, które nierzadko powodują, że odczuwamy niechęć, urazę, a nawet agresję do swojego byłego partnera. Sprawiają one, że zapomnienie o niezbędnych etapach podczas rozwodu jest znacznie bardziej prawdopodobne. Najpoważniejszym błędem w trakcie rozwodu jest pochopna zgoda na rozwód bez orzekania o winie. Sprawia ona bowiem, że pokrzywdzony współmałżonek ma znacznie ograniczone pole manewru. Bardzo częstym błędem osoby ubiegającej się o rozwód z orzeczeniem o winie jest również opuszczanie miejsca zamieszkania bez swoich potomków. W nerwach rodzic nierzadko zapomina o tym, by zabrać ze sobą własne pociechy, ponieważ emocje biorą nad nim górę, a chęć ucieczki od małżonka przewyższa zdrowy rozsądek. Niestety, zapomnienie o swoich dzieciach w kontekście rozwodu może przynieść wiele nieprzyjemności, gdyż sąd w wyroku najprawdopodobniej zarządzi, że osoby niepełnoletnie mają mieszkać z tym rodzicem, z którym pozostały pod jednym dachem.

Ile wynosi opłata za rozwód?

Pomimo że rozwód z orzeczeniem o winie pozwala na rozpoczęcie nowego życia, to wiąże się również z obligatoryjnymi opłatami. Osoba wnosząca pozew rozwodowy już na wstępie jest zmuszona do zapłacenia kwoty w wysokości 600 złotych. Zazwyczaj kwota ta jest wystarczająca, aby uzyskać zamierzony skutek, jednak niekiedy przyjmuje ona wyższe wartości. Dzieje się tak chociażby w przypadku, gdy sąd w toku postępowania o rozwód dokonuje podziału majątku. Wówczas osoba wnosząca pozew jest zobligowana do wpłacenia dodatkowych 300 bądź 1000 złotych.

Kiedy należy wziąć rozwód?

Rozwód z orzeczeniem o winie zawsze powinien być traktowany jako ostateczność. Małżonkowie, którzy nie potrafią znaleźć wspólnego języka, na wstępie powinni skonsultować się z psychologiem oraz zapisać się na terapię, która ułatwi znalezienie złotego środka. Niekiedy jednak terapie okazują się niewystarczające, a rozwód jest jedyną opcją na rozpoczęcie nowego życia. Jeżeli jesteśmy ofiarami przemocy bądź żyjemy w związku z alkoholikiem bądź narkomanem, to rozwód jest jedyną sensową opcją na uwolnienie się od toksycznego środowiska. W wielu przypadkach istnieją jednak możliwości na znalezienie kompromisu i zażegnanie małżeńskich niesnasek.

Dowiedz się więcej na: https://radcasilski.pl/

Powiązane artykuły