Warto czytać książki – 5 naukowych dowodów ujawniających płynące z tego korzyści

Spis treści

Czytanie książek już od wieków cieszy się wielką popularnością. Zagłębianie się w pasjonujące dzieła literackie zapewnia oprócz dobrej rozrywki także rozwijanie różnych kompetencji. Warto poznać pięć naukowych dowodów, które to potwierdzają.

Czytanie książek zwiększa inteligencję

Książki to wiedza. Podczas czytania poszerza się słownictwo, poznaje się nowe informacje, uruchamia się wyobraźnię i rozważa się aspekty poruszane w książkach. Czynność ta wykonywana regularnie już od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści. Świadczą o tym chociażby badania, w których udział wzięło 1890 bliźniąt. Przeprowadzone zostały one przez naukowców z University of Edinburgh i King’s College London w 2014 roku. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Child Development”. Rezultaty wykazały, że bliźnięta bardziej zainteresowane czytaniem na wczesnym etapie miały wyższe zdolności intelektualne w wieku 7 lat. Już sam ten fakt przemawia za tym, żeby zachęcać dzieci do sięgania po książki jak najczęściej.

Czytanie książek może rozwinąć empatię

Kolejne interesujące dowody ujawniają powiązanie czytania książek z większą empatią. Artykuł na ten temat pojawił się na portalu internetowym magazynu „Science” 3 października 2013 roku, a odpowiadają za niego David Comer Kidd i Emanuelle Castano. Dostarczone przez te dwie osoby dowody pokazały, że czytanie beletrystyki literackiej w porównaniu z literaturą faktu rzeczywiście poprawia wyniki czytelnika pod tym względem. Jest to całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę to, że fikcja literacka pozwala zrozumieć co myślą i odczuwają inni ludzie. To kolejny powód, dla którego warto czytać książki.

Poprawa pamięci – to też istotna zaleta czytania książek

Całkiem zaskakujące wnioski w tym zakresie przedstawił Colin MacLeod, psycholog z University of Waterloo w Kanadzie. Czytanie zazwyczaj kojarzy nam się z ciszą i wycofaniem się z otoczenia. Uczony dokładnie zbadał za to wpływ głośnego czytania na ludzką pamięć. On i jego współpracownicy wykazali, że ludzie lepiej zapamiętują słowa i tekst, jeśli czytają je na głos niż po cichu. Ten poprawiający pamięć efekt czytania na głos szczególnie uwidacznia się u dzieci, chociaż działa również u osób starszych. „Jest to korzystne w całym przedziale wiekowym” – mówi MacLeod. Może i niekoniecznie dobrze jest czytać głośno wszędzie, tyle że wyniki badań okazały się bardzo ciekawe.

Czytanie książek relaksuje – nie ma to jak dobra literatura

Sięgnąć po książkę, położyć się na łóżku czy usiąść w wygodnym fotelu i zaparzyć dobrą herbatę lub kawę. Takie sytuacje nie są rzadkością i wiele osób czytających regularnie tak właśnie robi. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Sussex University ujawniło, że czytanie może zmniejszyć stres nawet o 68% i wystarczy na to zaledwie 6 minut. Czyli dzięki temu ma się mocny argument przemawiający za tym, że dobra książka i kanapa idą ze sobą w parze. Wspólne oddziaływanie tych dwóch elementów na osobę czytającą przynosi wielką korzyść. Pozostaje chwycić dobrą powieść i udać się na zasłużony relaks.

Czytanie przekłada się na lepsze skupienie

Niestety skupienie na wykonywaniu jednej czynności staje się coraz rzadsze. Pojawiające się nowe technologie umożliwiające dostęp do wielu informacji i zwiększonej komunikacji, wielozadaniowość czy aplikacje społecznościowe są tego częstymi przyczynami. Czytanie książek może temu zapobiec, ponieważ podczas zagłębiania się np. w treść powieści potrzebna jest cała uwaga, żeby przenieść się do wykreowanego w niej świata. Jeśli dotyczy to literatury faktu, to do zrozumienia przekazu w niej zawartego niezbędna jest pełna obecność i zaangażowanie. Czytanie zalecane jest jako jedna z czynności pomagających utrzymać skupienie przez m.in. ciekawy artykuł na stronie Healthcare MBA z listopada 2020 roku. Warto tę czynność wziąć pod uwagę, jeśli pojawia się konieczność poprawy w tym zakresie.

Czytanie to dbanie o rozwój i doskonała rozrywka

Często jedno jest połączone z drugim. Książki rozwijają, a korzyści z czytania są bezcenne. Poszerzana jest wiedza, zasób słownictwa, zdolności analityczne są lepsze i pobudzona jest wyobraźnia. Właśnie dlatego dobrze jest czasem zrelaksować się przy zajmującej literaturze. Wystarczy wybrać coś ciekawego do czytania i tak się stanie.

Powiązane artykuły